Гаряча лінія +38(063)9759010

Авторизація

Регістрація

Азад Сафаров. Що ні в якому разі не варто робити в зоні АТО

14075054_1172591849466345_795793910_o

Коли ми вперше приїхали працювати в зону АТО, наш водій був дуже обережний і дуже боявся працювати у небезпечних зонах, обвішував “броніками” дверцята машини з обох боків, боявся виїжджати у дорогу увечорі, нервував, коли їздили через “зеленку”. Через п’ять днів він геть змінився. Зупинявся у “зеленці”, щоб сходити в туалет, пив пиво за кермом машини увечорі. Він геть втратив пильність і відчуття страху. І це смертельно небезпечно.

Ніколи і в жодному разі не залишайтеся в зоні АТО більше одного тижня. Якщо ви працюєте в складі групи, то краще змінювати цю групу щотижня. Тобто, йти на ротацію. Тому що вже через тиждень ваша пильність, обережність, ваш страх суттєво зменшується. Перші кілька днів, коли приїжджаєте до АТО, ви дуже обережні, ви рухаєтесь на лінії фронту пригинаючись, ви всюди ходите з “броніком” і каскою, в туалет уночі ви ледь не повзете, бо боїтесь снайпера. Але чим довше ви працюєте в АТО, чим довше ви там залишаєтесь, тим більше звикаєте до умов і тим більше знижується ваш рівень пильності.

Коли нещодавно ми приїхали на одну з передових позицій, військові нас попередили, що її часто обстрілюють снайпери і наказали нам бути обережними та не висовуватись. Нас було кілька журналістів з різних видань. В один з моментів військовий піднявся з окопу на високу позицію і, взявши бінокль, придивлявся вдалечінь. Побачивши це, журналістка національного телеканалу полізла за ним зі своєю маленькою телекамерою. Це можна вважати великою дурістю. Не варто передражнювати військових і повторювати за ними. Те, що вони роблять, не означає, що і вам це дозволено.

Так само не варто вдягати військову форму, коли їдете на фронт. Навіть якщо вам солдат дає теплий верхний одяг, щоб ви зігрілись. Супротивник може сприйняти вас за військового і стріляти по вас. З тієї ж причини не слід брати в руки зброю чи вибухівку, навіть щоб “просто подивитися”.

Не варто їхати на позицію, не попередивши, як мінімум, 3 людей. І краще, щоб ці люди були з різних кіл вашого оточення. Наприклад, роботодавець, родич і друг. Обов’язково треба дати їм контакти особи, до якої ви їдете. Наприклад, комбат батальйону чи прес-офіцер. А також слід попросити людину “включити тривогу”, якщо ви не повернетеся пізніше обумовленого часу.

Два роки тому, працюючи разом з іноземцями, ми натрапили на блок-пост сепаратистів у Донецьку, де більшість були п’яні і розмахували автоматами. Перше, що вони почали говорити, – це віддати їм свої бронежилети та купити ще “розгрузку”. В обмін на це вони обіцяли дати нам інтерв’ю і дозволити знімати блок-пост. Ми від цього відмовились. По-перше, це не етично. По-друге, вас можуть звинуватити у фінансуванні терористів. По-третє, це буде поганим прецедентом для вас. Далі інформацію про вас дізнаються на інших блок-постах, і ніхто просто так вас вже не пропустить. Ніколи не йдіть на підкуп ради інтерв’ю, а тим паче озброєного. Краще поясніть, що вам таке заборонено робити редакцією, розвертайтесь і їдьте геть.

Мені часто доводилося чути, як під час зйомок водії або оператори сперечалися з військовими. З будь-яких причин, часто з політичних. Подекуди ці суперечки доходили до сварок. Сперечатись з озброєною людиною – це небезпечно. Перед виїздом на зйомку поговоріть зі знімальною групою і домовтеся не коментувати та не вступати в дискусії.  Ваша справа – записати коментар людини, її слова і думки, а не влаштовувати під час зйомок дебати.

Пару років тому мій колега поїхав в Донецьк, переодягнувшись у спортивний одяг і взявши в руки телефон замість камери. Він хотів прикинутися звичайним місцевим хлопцем, але при цьому зняти, що відбувається поблизу аеропорту. Йому це вдалося та щойно колега залишив Донецьк, він написав про це у своїй фейсбук сторінці. Пізніше він дізнався, що його фото вже мають терористи і тепер розшукують на окупованій території.

Якщо ви задумали працювати під відкриттям, то не варто потім це афішувати. Ви не лише цим собі ускладнюєте роботу та життя, а і іншим людям. Бо після цього терористи стануть набагато більш пильними і придивлятимуться до всіх підозрілих людей, які знімають ту чи іншу подію на Донеччині.

Так само не слід постити у соцмережі фотографії, статуси, коли ви ще перебуваєте на позиції. Зрозуміло, що журналістові дуже хочеться продемонструвати те, куди йому вдалося заїхати, з ким вдалося поговорити, яку класну інформацію відшукати. Але краще це робити вже по поверненню до готелю, тобто до безпечного місця.

Азад Сафаров, журналіст DW