Гаряча лінія +38(063)9759010

Авторизація

Регістрація

Ірина Чулівська. Як захистити мій Facebook від зламу. 6 правил

5_potaynih_hodov_facebook_14242424825682_image

Для багатьох журналістів сторінка Facebook — саме по собі медіа, кількість лайків і перепостів дописів може перевищувати кількість перегляду новин у багатьох виданнях. Пости журналістів, особливо тих, які перебувають у зоні АТО, часто стають інформаційними приводами для ЗМІ.

Крім того, саме через Facebook ми часто спілкуємось з колегами, редакцією, джерелами інформації тощо, тому безпека Facebook-сторінки дуже важлива для збереження анонімності цих комунікацій.

Подаємо мінімальний список налаштувань і правил для захисту Facebook-сторінки журналістів:

 1. Ваш пароль має бути:
 • довгий — від 12 символів,
 • унікальний — тобто придуманий спеціально для цього акаунту і не повторюється для інших важливих чи неважливих акаунтів;
 • не містить особистих даних — ніяких імен, дат, міст, кличок тварин чи чогось, що про вас можна нагуглити;
 • не є очевидною комбінацією на клавіатурі (“qwerty” тощо).

Якщо ваш пароль не відповідає усім переліченим правилам — змініть його прямо зараз. Окрім того, змінювати пароль рекомендуємо після того, як вводили його на чужих пристроях (чого робити наполегливо не рекомендується); у публічних недружніх місцях (наприклад, кафе прифронтових територій, де є камери спостереження тощо); якщо є підозри, що хтось намагається зламати ваш акаунт; а також з профілактичною метою раз в кілька місяців—півроку.

Це можна зробити, зайшовши у налаштування вашої сторінки (клік на темно-синій трикутник праворуч зверху, “налаштування”), розділ “загальні”.

image001 (1)

Після зміни паролю Facebook запитає вас, чи вилогінитись з інших пристроїв, на яких зараз здійснено вхід з вашого облікового запису. Рекомендуємо вибирати першу опцію, якщо є ризик, що хтось міг викрасти ваш пароль або ви не пам’ятаєте, чи вилогінились з чужого пристрою. Якщо впевнені, що все гаразд, а зміна паролю просто для профілактики, — вибирайте другу опцію.

image003

 1. Обов’язково увімкнена двофакторна авторизація.

Це означає, що якщо ви чи хтось логінитиметесь з незнайомого браузера (а краще з будь-якого браузера), окрім паролю потрібно буде ввести ще одноразовий код, який прийде або через смс, або через додаток Facebook на смартфоні, або через спеціальний додаток для двофакторної авторизації.

Налаштувати її можна в “налаштування”, “безпека”, “підтвердження входу”.

Фейсбук-акаунт без увімкненого підтвердження входу не може вважатися захищеним, навіть якщо всі інші пункти з цієї статті виконані, це дуже важливо.

image005

 1. Авторизовані лише довірені додатки

Додатки (рос. “приложения”), які ми авторизуємо через свій Facebook-акаунт для того, щоб залогінитись на якомусь сайті (інтернет-магазині, новинному сайті, щоб написати коментар тощо) або пройти якийсь тест. Всі вони мають певні права на наш акаунт — від простого доступу до наших публічних даних (ім’я, місто, вік тощо) — до можливості постити від нашого імені.

Знайти авторизовані вами додатки можна в “налаштування”, “додатки“. Видаліть звідти усе, чого ви не знаєте чи не користуєтесь постійно. Залиште лише ті додатки, які вам справді потрібні і перевірте, які доступи у них є, натиснувши на олівець біля цього додатку. У майбутньому — встановлюйте лише справді потрібні і довірені додатки з мінімальним набором прав.

image007 image009

 1. Розширення у браузерах, з яких ви заходите у Facebook.

Дуже багато розсилок “спаму” чи позначань вас у “спамних” дописах здійснюється через встановлення необережним користувачем шкідливого розширення, яке має право “читати і змінювати всі ваші дані на веб-сайтах, які ви відвідуєте”.

Наприклад, останній “вірус” у Facebook поширювався саме так: вам приходило повідомлення або ж друг позначав вас у дописі, посилання якого вело на шкідливий сайт, в даному випадку — підробку Youtube з нібито відео з назвою “Video +18”. Щоб подивитись відео пропонували встановити розширення, яке просить дозвіл “читати й змінювати всі ваші дані на веб-сайтах, які ви відвідуєте”.

Переглянути уже встановлені у вашому браузері розширення можна у налаштуваннях (Chrome — “налаштування”, “розширення”, Mozilla — “додатки”, “розширення”).

Інструкція така ж, як з додатками до фейсбуку, — все незнайоме і непотрібне — видалити, потрібне — перевірити дозволи і залишити лише ті, розробникам яких ви довіряєте. У майбутньому — встановлюйте лише справді потрібні і довірені розширення.

З цієї причини не рекомендуємо давати свій ноутбук комусь “перевірити повідомлення”, у крайньому випадку іншим людям давайте можливість заходити лише з анонімного режиму браузера (“налаштування”, “нове анонімне вікно”), де не буде можливості встановити розширення спеціально чи випадково, а ще краще — зайти в систему з-під іншого користувача без прав адміністратора.

 1. Не логіньтесьу свій Facebook з чужих простроїв.

Ви не можете контролювати, які шпигунські чи вірусні програми встановлені на чужих ноутбуках. У крайній потребі принаймні ні в якому разі не зберігайте браузер як довірений (після введення двофакторної), вилогіньтеся вручну, а після цього зі свого пристрою змінюю пароль (за правилами з пункту 1).

Якщо не пам’ятаєте, вилогінились ви чи ні на якомусь чужому пристрої, — можна одною кнопкою завершити усі сеанси, крім поточного (“налаштування”, “безпека”, “де ви авторизовані”).

image009

 1. Пристрої, на яких ви залогінені у Facebook, не залишайте без нагляду.

На вашому ноутбуці/комп’ютері обов’язково поставте пароль на вхід і якщо відходите від нього навіть ненадовго — потрібно блокувати екран. На смартфоні і планшеті — пароль на розблокування (не малюнок пальцем).

Щоб поставити пароль на розблокування екрану Windows:

 • клікаєте на пуск (якщо Windows 10 — правий клік), заходите в “Панель управління”, “Облікові записи користувачів”;
 • шукаєте там увімкнення паролю для вашого облікового запису (у різних Windows це знаходитиметься в різних місцях, наприклад у Windows 8.1 “Змінити обліковий запис у вікні “Параметри комп’ютера” і “Параметри входу”);
 • придумуєте хороший пароль (довгий, унікальний, без особистих даних).

Щоб поставити пароль на розблокування екрану смартфону: в андроїдах — “налаштування”, “блокування екрану”; в iPhone, iPad — “налаштування”, “код доступу” (або “Touch ID і код доступу”). Рекомендуємо ставити не графічний символ, а пароль (цифри і букви) або пін-код (лише цифри) від шести символів.

Ірина Чулівська, тренерка з цифрової безпеки