Гаряча лінія +38(063)9759010

Авторизація

Регістрація

Ірина Чулівська. Як заховати чутливі дані на ноутбуці: створюємо зашифровані контейнери

laptop1

Якщо є ризик, що при перетині блокпоста, кордону тощо вас змусять ввести пароль на вхід у ноутбук, особливо чутливі файли варто ховати заздалегідь у спеціальних зашифрованих контейнерах.

Зовні зашифрований контейнер можна замаскувати під якийсь інший файл (наприклад, pdf-файл чи фільм) і зовні відрізнити його буде неможливо без проведення експертизи. При відкритті файлу програма pdf-reader, медіапрогравач чи інша (залежно від того, яке розширення ви надасте цьому контейнеру) спробує його відкрити, але покаже помилку, нібито файл пошкоджений.

Наприклад, якщо ви назвете файл “Friends_season_2_episode_5.mp4” в нього з’явиться іконка відеофайлу і він лежатиме у папці “Серіали”.

Створювати зашифровані контейнери можна програмою VeraCrypt. Через неї і відкриватиметься контейнер, а робота з ним виглядатиме як робота з флешкою. Розмір контейнера можна робити будь-який.

Інструкція зі створення зашифрованого контейнера VeraCrypt:

1) завантажуєте програму з офіційного сайту і встановлюєте її зі стандартними налаштуваннями (для операційних системи Mac OS X та Linux див. опції для завантаження тут);

2) запустіть програму і змініть мову на українську (Settings, Language);

3) виберіть “Створити том”, “Створити зашифрований файловий контейнер”, “Звичайни том VeraCrypt”;

image001

4) у розділі “Розміщення тому” виберіть місце, де ви зберігатимете прихований контейнер (наприклад, якщо маскуватимете під фільм — у папці “Фільми” тощо), і придумайте назву, надавши файлу відповідне розширення, наприклад — “Matrica.(1999).BDRip.1080p.[envy].[60fps].mkv”, або “House of Cards S01E01 (2013) BDRip [UKR] [Hurtom].avi”, або простіше “Зоотрополіс.mp4”, натисність “Зберегти” і далі;

5) розділ “Налаштування шифрування” залишайте без змін;

6) далі потрібно вказати розмір контейнера — вибирайте щось, що виглядатиме реалістично до назви вашого файлу (якщо це pdf — то він не може займати кілька гігабайт). Якщо ви маскували під фільм — можна вибрати 2 чи більше гігабайт;

7) придумайте пароль (не забувайте, що шифрування надійне настільки, наскільки надійним є пароль);

8) далі порухайте мишкою хаотично всередині вікна VeraCrypt для “збільшення криптографічної стійкості ключів шифрування” і натисніть “Форматувати”. Швидкість створення зашифрованого контейнеру залежатиме від його розміру, зазвичай не довше кількох хвилин.

image003

Отже, ви створили зашифрований контейнер. Зайдіть у папку, де ви його зберігали, спробуйте відкрити звичайним кліком мишкою — це буде неможливо.

Як додавати файли у контейнер і працювати з ним:

1) відкрийте програму VeraCrypt, натисність “Файл” і виберіть потрібний файл;

2) виберіть будь-яку букву і натисніть “Монтувати”, введіть пароль;

image005

3) тепер зайдіть у “Мій комп’ютер” і побачите, що там з’явився ще один диск під тією буквою, яку ви вибрали в попередньому пункті. Тепер з щашифрованим контейнером можна працювати як з флешкою — записувати туди файли, видаляти, змінювати прямо там тощо;

4) при закінченні роботи з зашифрованим контейнером, відкрийте програму VeraCrypt, виберіть букву, за якою знаходиться ваш контейнер, і натисніть “Розмонтувати”.

Зашифровані контейнери можна перейменовувати, копіювати на флешку, пересилати поштою чи іншими сервісами.

Ірина Чулівська, тренерка з цифрової безпеки