Гаряча лінія +38(063)9759010

Авторизація

Регістрація

Документи, які рятують життя журналістам

d6e0c71ca3722c71ddd73a242718257f_XL

Недавно увесь світ сколихнула новина про загибель журналістки-фрілансерки з Данії Кім Валль.

У Копенгаген приїхала, щоби зробити інтерв’ю з Петером Мадсеном — данським винахідником та бізнесменом, власником найбільшої у світі приватної субмарини. 

Кім Валль ступила на борт «Наутілуса» разом із Мадсеном, подорож мала тривати всього кілька годин. Про зникнення журнлістки повідомив її бойфренд після того, як вона не повернулася додому з інтерв’ю.

Приватне підводне судно, на якому перебувала шведська журналістка Кім Валль затонуло. Капітанові човна вдалося врятуватись, а от жінка зникла безвісти. Через десять днів на березі знайшли тіло — без голови та кінцівок. 

Кім жила в Нью-Йорку та Пекіні. Працювала для The New York Times, The Guardian, TIME, Vice Magazine, Foreign Policy тощо. Висвітлювала теми гендеру, поп-культури, соціальної справедливості та міжнародної політики, які не вважаються небезпечними.

Міф про те, що соціальні теми, не є небезпечними побутує в українській журналістиці і потребує негайного руйнування. Досвід показує, що йдучи на мирний протест в українській столиці під Верховною Радою можна отримати осколок від гранати чи бути побитими тітушками на скандальній забудові. Тому планування своєї безпеки та управління ризиками є надважливими в теперішніх умовах.

Документи, які має підготувати кожен журналіст:

Схеми зв’язку

Кожному завданню, на яке вирушає журналіст має передувати оцінка ризиків. Для завдань, які визначаються журналістом, як потенційно небезпечні чи проблемні має бути розроблена «Схема зв’язку». Це план, як підтримувати зв’язок з довіреними особами з питань вашої безпеки.

Тут потрібно записати всі вихідні дані, що стосуються завдання на яке вирушаєте – час відбуття та прибуття, транспортні засоби, якими будете пересуватися, ІМЕІ код телефону тощо.

Окрему увагу слід приділити розкладу та написати, як часто ви будете комунікувати із своєю довіреною особою з питань безпеки. Якщо завдання не виглядає небезпечно, то варто повідомити про те, що ви пішли та повернулися з нього. У разі додаткових ризиків можна домовитися, що ви повідомите про стан справ за дві години після початку завдання, якщо завдання пов’язане з ризиком для життя то тримати зв’язок варто щогодини або і частіше, це залежить від обставин.

В документі також потрібно передбачити «Комунікаційний код» у разі, якщо є підозра, що вас прослуховують. Для цього вигадайте різні фрази-паролі для передачі різної інформації. Окремо слід прописати сценарій на випадок втрати зв’язку чи активації «аварійного зв’язку», якщо є підозри, що з вами щось сталося і ви не комунікуєте згідно плану.

У розділі «Список контактних осіб на випадок надзвичайної ситуації» потрібно вказати три контактні особи, яким потрібно першочергово повідомити про ймовірну небезпеку в яку ви потрапили.

Скачати документ можна тут.

Proof of life (Підтвердження життя)

Детальний переклад назви цього документа звучить, як підтвердження звучить, як «підтвердження життя». Він включає в себе всі особисті дані та секретні запитання, заповнюється один раз в одному екземплярі але по мірі зміни інформації може переписуватися. Знаходиться на зберіганні надійної людини, яка може бути з числа ваших родичів чи колег.

Документ має декілька розділів:

«Особисті дані»: ПІБ, прізвисько, дата та місце народження, громадянство, мови якии говорить та адреса проживання тощо;

«Фізичні дані»: вага, зріст, колір очей, шкіри та волосся тощо;

«Інформація для контакту з родиною»: зазначаються контактні дані членів вашої родини. Прізвища осіб потріно розмістити в такому порядку в якому потрібно до них звертатися. Мабуть, не найкращою конадидатурою для першого контакту у разі, якщо з вами щось станеться буде ваша мама чи вагітна сестра, наприклад, або хтось із родичів, який має проблеми із серцем.

«Медична документація»: ім’я сімейного лікаря та цого контактні дані, група крові, чи є зразок ДНК, алергії хвороби тощо.

«Секретні питання та відповіді»: у розділі вписуються мінімум 4 секретних питаннь та відповідей на них. Питання можуть стосуватися вашого особистого життя, які можуть бути відомими тільки найближчим людям. Питання на які легко можна знайти відповіді чи вгадати не повинні зазначатися.

В документі також є місце, де потрібно напистаи фразу від ркуки, для того щоб мати приклад почерку та залишити зразок вашого підпису та ініціалів.

Скачати документ можна тут.