Гаряча лінія +38(063)9759010

Авторизація

Регістрація

Електронне стеження: як вберегтися журналістам

image00

Масове та вибіркове стеження за правозахисниками, журналістами, активістами  все активніше використовується у всьому світі. Цьому сприяють чинні та нові закони, що закріплюють все ширші повноваження за владними структурами, а також розвиток нових технологій та їхня доступність.

Журналісти, що працюють на специфічними темами, чи над резонансними розслідуваннями досить часто стикаються з електронним стеженням за ними. Все частіше такі стеження набувають масового харектеру та не має конкретної цілі. Найчастіше масове стеження проводять для того, щоб зрозуміти загалом чим займається журналіст, над якими темами працює тощо.

Буває важко або і взагалі неможливо довести, що електронне стеження справді відбувається: як через технічні перешкоди, так і через його прихованість. Проте навіть коли факт стеження за особою неможливо довести ми надаємо деякі поради, як його можна розпізнати та попередити.

Зберігайте пильність

Електронне стеження – не просто спосіб зібрати інформацію про роботу журналіста і його джерелах. Ця інформація може використовуватися при підготовці більш серйозних атак, якщо, наприклад, інші форми залякування не змогли зупинити журналістське розслідування. У разі підозри про електронне стеження слід повідомити про це в правоохоронні органи та прукуратуру, попросити про підтримку колег та медіа чи правозахисні організації, такі як Інститут масової інформації, Reporters Without Borders, Rory Peck Trust, Freedom House,  Article 19 та інші.

Захистіть пристрої, які ви використовуєте

Всі ці пристрої: комп’ютери, мобільні телефони, планшети – повинні бути захищені антивірусними програмами, шифруванням жорсткого диска і надійними паролями. Потрібно також стежити, щоб всі програми та програмне забезпечення ваших пристроїв постійно оновлювалися. Два цих кроки стануть вашою першою лінією оборони. В посібнику «Журналіст і (НЕ) безпека» в розділі IX можна знайти більш детальний список інструментів для інформаційної безпеки, які ви можете використовувати.

Дотримуйтесь правил безпеки

Найпоширеніший спосіб організації електронного стеження з боку приватних компаній, державних структур і кримінальних груп – зараження за допомогою спрямованих фішингових атак. Небезпеку можуть нести «заражені» листи, що приходять на вашу електронну пошту, а також текстові та миттєві повідомлення, що пропонують відкрити лінк або файл, що містять програми для стеження. Ніколи не відкривайте підозрілі посилання або файли: аналізуйте кожне повідомлення, навіть якщо ви довіряєте людині, яка його відправила.

Слідкуйте за витрачанням даних

Якщо ви підозрюєте, що ваш пристрій заражено, перевірте, чи не чи підвищився раптово рівень використання даних. Програми для стеження виснажують ваш тарифний план, перекачуючи фотографії, повідомлення, інформацію про контакти, відео та метадані.

Слідкуйте за витрачанням батареї

Якщо батарея раптово почала швидко сідати, це може бути показником того, що на вашому пристрої запущена шкідлива програма, яка виснажує батарею. Перевірте, чи не витрачає батарея вашого пристрою більше, енергії більше ніж зазвичай.

Зверніть увагу на температуру вашого пристрою

Якщо він залишається теплим, навіть коли його не використовуєте, це може бути ще бути ще однією ознакою того, що на ньому працює шкідлива програма.

Переінсталюйте програми

Один із способів профілактики електронного стеження – повне перевстановлення програм на пристрої. Якщо ви підозрюєте, що ваш мобільний телефон заражений, забезпечте резервне копіювання даних і поверніть пристрій до заводських налаштувань.

Шифруйте своє спілкування

Якщо вам потрібно зателефонувати або відправити повідомлення, що містить конфіденційну інформацію, постарайтеся використовувати шифрування. Напиши, що можна для цього використовувати

Не забувайте про інші способи спостереження

Якщо ви підозрюєте, що за вами ведеться електронне стеження, додатково звертайте увагу, що відбувається навколо вас. Чи помічаєте ви підозрілі або незвичні машини біля вашого офісу або будинку? Журналістам, які працюють над резонансними матеріалами, завжди потрібно перевіряти, чи не стежать за ними, особливо тоді, коли збираються зв’язатися з джерелами.