Гаряча лінія +38(063)9759010

Авторизація

Регістрація

Обстріли і укриття

Фото 7.3

Фото. Місцеві жителі оглядають снаряд “ГРАД” після обстрілу. м. Попасна, Луганська область. Вересень 2014 (фото Петро Задорожній)

Під час роботи в «гарячих точках», журналісти можуть наражатися на небезпеку від обстрілів та вибухів. Найкраще, пройти перед поїздкою до «гарячої точки» спеціальні курси з безпеки, які передбачають тренування в польових умовах, на полігоні тощо. Якщо такої можливості немає, слід принаймні вивчити правила поводження під час обстрілів.

 Обстріли й укриття

 • Якщо ви почули свист снаряда (він схожий на шурхіт), вибух буде через 2—3 секунди. Ви маєте негайно впасти на землю. Не панікуйте, факт того, що ви чули звук, означає, що снаряд пролетів достатньо далеко від вас, а секунди перед вибухом означають, що він впаде на досить безпечній відстані. Зазвичай першими снарядами пристрілюються і наступні вже можуть бути значно ближчими. Тому одразу потрібно знайти значно краще укриття та сховатися надійніше.
 • Якщо обстріл застав вас у громадському транспорті — негайно зупиніть транспортний засіб і відбіжіть від дороги та від багатоповерхівок і впадіть на землю. Пошукайте надійного укриття неподалік. Рухатись слід короткими швидкими перебіжками одразу після наступного вибуху.
 • Якщо перші вибухи застали в дорозі у власній автівці — не сподівайтеся, що вам вдасться на машині швидко втекти від обстрілу. Важко спрогнозувати, у який бік буде переміщено обстріл, чи не почне вибухати далі. Додаткової небезпеки додає бензобак машини, який може вибухнути. Тому слід негайно зупинити машину і якнайшвидше знайти укриття.
 • Негайно лягайте на землю туди, де є виступ (початок тротуару, бордюр), або хоч у невелике заглиблення в ґрунті. Якщо поруч є бетонна конструкція — лягайте поруч із нею, але подалі від споруд, що можуть обвалитися чи спалахнути при прямому влученні.
 • Захист дають щілини в землі або траншеї, неглибокі підземні колодязі й широкі труби водовідводу, канави, оглядові ями для авто, біля гаражів чи СТО, а також каналізаційні люки.
 • Більшість снарядів розривається безпосередньо над землею, тому уламки в момент вибуху розлітаються на висоті менше 30—50 см над поверхнею.
 • Падайте на землю та прикрийте голову руками. Закрийте долонями вуха та привідкрийте рот — це врятує від контузії.

Ненадійні місця для укриття:

 • Під’їзди будь-яких будинків, навіть невеличкі добудови. Від багатоповерхових/багатоквартирних будинків узагалі слід триматися подалі. Безпечна відстань 30—50 метрів.
 • Під різною технікою (наприклад, під вантажівкою чи автобусом).
 • Звичайні підвали будинків. Вони зовсім не пристосовані для укриття під час обстрілів (йдеться про слабке перекриття, відсутність запасних виходів, вентиляції тощо). Є небезпека опинитися під завалами. Також підвали зазвичай досить захаращені різним непотребом, а через це є ризик раптової пожежі.

У жодному разі не ховайтеся під стінами сучасних будинків!

Сучасні блочні бетонні «коробки» недостатньо міцні, тому легко руйнуються та «складаються» не тільки від прямого влучення, а й навіть від сильної вибухової хвилі, — є великий ризик обвалів та завалів. Не можна також ховатися під стінами офісів та магазинів, там зазвичай багато скляних перекриттів та поверхностей. Від  них падатиме багато скла — це так само небезпечно, як і металеві уламки снарядів.

Не варто ховатися під умовними укриттями, наприклад, коробками, ящиками, будматеріалами тощо (спрацьовує підсвідомий рефлекс: заховатися так, щоб не бачити нічого). Ця помилка небезпечна тим, що навколо вас можуть бути легкозаймисті предмети й речовини і через це можна опинитися серед пожежі.

Можна переховуватися в таких місцях, як:

 • бомбосховища — вони мають бути спеціально обладнаними, але це якщо пощастить. Від звичайних підвалів вони відрізняються тим, що мають товсті надійні перекриття над головою, систему вентиляції та два (або більше) виходи на поверхню. Якщо ви на позиціях з військовими, запитайте їх про укриття;
 • у підземному переході;
 • у будь-якій канаві, траншеї чи ямі;
 • у широкій трубі водовідводу попід дорогою. Не ховайтеся надто глибоко, максимум на 3—4 метри;
 • уздовж високого бордюру чи фундаменту паркану;
 • у метро (ідеально!);
 • у дуже глибокому підвалі під капітальними будинками старої забудови, ідеально, якщо він матиме два виходи;
 • у підземному овочесховищі, силосній ямі тощо;
 • в оглядовій ямі для авто чи СТО;
 • у ямах-воронках, що лишилися від попередніх обстрілів.

У найгіршому випадку, якщо поблизу немає укриття, куди можна перебігти одним швидким ривком, потрібно просто лягти на землю й закрити голову руками. Переважна більшість снарядів і бомб розриваються у верхньому шарі ґрунту чи асфальту, тож уламки в момент вибуху розлітаються на висоті приблизно 30—50 см.

Укриття має бути хоча б мінімально заглибленим у землю та знаходитися подалі від будівель, адже є небезпека обвалу чи пожежі при влученні. Найкращим захистом буде траншея чи канава завглибшки 1—2 метри, на відкритому місці.

В укритті лягайте й обхопіть голову руками. Трохи привідкрийте рота — це вбереже від контузії при близькому розриві снаряду чи бомби.

Не впадайте в паніку. Спробуйте відволікти чимось свою увагу. Корисно буде рахувати вибухи. Адже після сотого вибуху, наприклад, обстріл найімовірніше закінчиться. Або намагайтеся просто лічити про себе, таким чином ви знатимете скільки часу вже минуло.

Це відволіче вашу увагу та допоможе зорієнтуватися в ситуації. Обстріл не триватиме вічність, а тільки близько 20 хвилин, авіаналіт і того менше. У сучасних війнах не буває довгих обстрілів, великі групи  бомбардувальників не застосовуються.

Після закінчення обстрілу (бомбардування)

Виходячи з укриття (схованки) максимально сконцентруйте увагу та дивіться собі під ноги. Не піднімайте та не рухайте ЖОДНИХ предметів, окрім тих, які ви щойно поклали чи впустили. Бойові елементи часто не розриваються при падінні, але можуть вибухнути пізніше, у руках — від найменшого руху чи дотику. Контролюйте дітей, адже вони часто стають жертвами вибуху через незнайомі предмети. Запам’ятайте просте правило: не впускав — не піднімай.

ВАЖЛИВО! Не намагайтеся щось знімати під час обстрілів. Гарного матеріалу ви не зробите, а тільки наразите себе на додаткову небезпеку.

Щоб убезпечитися від обстрілу снайпера:

 • детально продумайте свій маршрут;
 • чітко позначте себе як журналіст (наліпка «Преса», надпис TV);
 • не вдягайте військовий одяг;
 • зважайте, що ваше обладнання (камера, штатив тощо) на відстані може бути схожим на зброю;
 • сніг, дощ, вітер і туман є вашими союзниками проти снайпера.

Ірина Земляна,  для посібника “Журналіст і (НЕ) безпека”