Гаряча лінія +38(063)9759010

Авторизація

Регістрація

Особливості комнікаціїї з військовими

14075071_1168803483178515_1430410598_o

(Фото Азад Сафаров)

Отже, ви на місці, в зоні конфлікту, але ще не на передовій. З незнайомими цивільними контактами намагайтеся зустрічатися в громадських місцях. Намагайтеся не ходити на зустрічі поодинці — візьміть із собою колегу. Не робіть записи і не діставайте мікрофон, не запитавши попередньо співрозмовника. Якщо відчуваєте загрозу, швидко йдіть. Не зупиняйтеся надовго в тих самих готелях, хостелах, квартирах. Якщо ви зупинилися в готелі, ваші паспортні дані запишуть.

Загальне правило — бажано не знімати обличчя бійців, не знімати позиції, озброєння. Також некоректним вважається передавати кількість військ, озброєння і координати позиції, якщо тільки ця інформація не є доступною з офіційних джерел, адже це може вплинути на хід військових операцій.

Пам’ятайте, що рядові бійці не завжди мають доступ до всієї інформації щодо зони АТО, але вони хороше джерело інформації щодо того, що відбувається на місці. Бійці, які служать не на передовій, а на другій-третій лінії оборони навряд чи будуть знати точну інформацію про передову. Чим далі від лінії фронту, тим менш правдоподібна інформація про те, що відбувається на передовій. Це не аксіома, але розпитувати бійців краще про те, що відбувається на тому місці, де вони дислокуються.

Часто бійці ретранслюють міфи про те, що відбувається — тому краще всю інформацію від них додатково перевіряти. Дані про загиблих найкраще звіряти з лікарнями і моргами.

  • Спілкуючись з бійцями, важливо встановити довірчі відносини. Ви повинні розуміти, з чим стикаються військовослужбовці щодня, коли вони на передовій, який це може мати на них вплив. Вони також не зобов’язані вам давати інформацію — це ваша робота її отримати. Будьте доброзичливими, залишайтеся спокійними всередині, навіть якщо бійці будуть поводити себе загрозливо. Майте при собі невеликі подаруночки — наприклад, сигарети (купіть пару блоків перед поїздкою, роздавайте по кілька пачок). Але не потрібно також сильно зближуватися, дотримуйтеся дистанції — це суто робочі відносини. Намагайтеся не фотографуватися разом з бійцями — вам не потрібно, щоб сторона противника побачила це фото в соцмережах.
  • Вивчіть види озброєння, які використовуються в зоні АТО, щоб розуміти, як знайти ефективне укриття. Бажано розуміти звуки вихідного вогню і вогню противника. При обстрілі дотримуйтеся вказівок або бійця, який ваc супроводжує, або більш досвідченого колеги. Головне завдання — знайти укриття, бліндаж, окоп, піти якомога далі від місця стрілянини. Пересувайтесь, пригнувшись до землі або поповзом.
  • Обережно використовуйте камери — об’єктиви можуть давати відблиски як оптичний приціл. Або виглядати як РПГ. А значить, стати потенційною мішенню.
  • Ніколи не беріть в руки зброю, навіть якщо бійці наполягають. Уникайте журналістів, які носять зброю, стріляють. Не беріть із собою додому кулі, навіть якщо вам бійці пропонують їх як сувеніри.
  • Чим ближче до передової, тим більша загроза потрапити на міну. Також зараз у зоні АТО мало де стоять таблички з позначкою «Міни». Тому пересувайтесь тільки офіційними дорогами, ніколи не користуйтеся невідомими стежками — місцевість скоріше за все буде замінована. Вивчіть заздалегідь, як можуть виглядати міни та «розтяжки», щоб ви змогли їх ідентифікувати. У зоні бойових дій міни-пастки можуть бути встановлені у звичайних предметах, або в тілі загиблих тварин, загиблих бійців.

На блокпостах також поводьтеся спокійно та впевнено. Чітко ідентифікуйте себе як журналіста. Виконуйте всі законні вимоги військовослужбовців. Не мовчіть, але й не будьте надмірно балакучими, відповідайте просто і чітко. Якщо ви перетинаєте блокпост разом із колегами, намагайтеся триматися один одного — не допускайте, щоб вас розділили. Якщо це намагаються зробити — спробуйте дізнатися, чи це потрібно, чи можна вирішити питання не виходячи з машини. Сигарети тут також будуть хорошим дружнім жестом. Якщо бачите небезпеку — йдіть або їдьте негайно ж.

Увага! Не користуйтеся військовими паролями для проходження блокпосту — це викличе підозру і додаткові питання, звідки ви знаєте цей пароль.

Лінію розмежування перетинайте, тільки якщо у вас є акредитація на окупованих територіях.

Не існує формули, щоб визначити, коли потрібно повертатися. Але краще не затримуватися на місці, якщо ви виконали все, що планували. Завжди є щось, що ви пропустите, якщо поїдете, як вам здається, «занадто рано» і про що ви будете шкодувати. Але безпека передусім — пам’ятайте, ви завжди зможете повернутися.

Ірина Земляна,  для посібника “Журналіст і (НЕ) безпека”