Гаряча лінія +38(063)9759010

Авторизація

Регістрація

Як висвітлювати теми, що пов’язані з гендерним насиллям

family_violence_0

В українських медіа ми бачимо зростання суспільної уваги до проблем гендерного насилля, визнання їх масштабів і наслідків для людей всіх шарів суспільства.

Дослідження, проведене в 2015 році австралійської дослідницькою організацією, називає кілька загальних помилок медіа, які висвітлюють тему насильства по відношенню до жінок, – включаючи спотворення фактів, прагнення роздмухати історію, підтримувати вічні міфи і прямо або побічно покласти провину на жертв насильства.

Проаналізувавши інструкції щодо висвітлення цієї теми 23-х різних міжнародних медіа, дослідження виділило кілька загальних рекомендацій для журналістів: включайте інформацію про соціальному контексті чоловічого насильства, правильно вибирайте слова і термінологію, що не перекладайте провину на жертву і не виправдовуйте гвалтівників, думайте про те, як вибір джерел інформації вплине на матеріал і надайте відомості про те, куди жертви насильства можуть звернутися за допомогою.

Ми спробували виокремити декілька порад журналістам на зміну традиційних способів висвітлення цих питань.

  1. 1. Оцініть небезпеку для людей, що надають вам інформацію.
    Якщо ви берете інтерв’ю у людини, що пережила  травматичний досвід і знаходиться в уразливому положенні, вкрай важливо переконатися, що ваш матеріал не поставить її під загрозу.
  2. 2. Переконайтеся, що об’єкт вашого інтерв’ю добре розуміє, де буде опублікований матеріал, усвідомлює, яку реакцію він може викликати, і готовий до суспільної уваги, яка може бути після публікації.
  3. 3. Будьте уважні, проводячи інтерв’ю (і не плачте).
  4. 4. Відмовтеся від стереотипів. Стереотипний набір ознак насильства по відношенню до жінок – сльози, синці і кров – до цього часу переважають в медіа. Транслювати такі уявлення не тільки недостатньо, щоб показати складну картину гендерного насильства: такі повторювані стереотипи навіть підвищують толерантність аудиторії до різних актів насильства.